EN
Search
Back to All Blog Posts

OTELİMİZE KATTIĞIMIZ YENİ SANAT ESERİ 

OTELİMİZE KATTIĞIMIZ YENİ SANAT ESERİ 

Bölge sanatcımız olan Fatih Çankaya ve Mehmet Sait Obay yapmış olduğu reprodüksiyon sanat eserimiz otelimizde yer alacak. Yaklaşık 2 aydır devam eden çalışmalar sona yaklaşmakta olup, sanatın ve sanatcının değerini bilen otelimiz siz misaflerimizin de sanatla gözüne,gönlüne hitap etmek istemektedir. Otellimiz her alanında kapadokya yaşamını sergilemek isteyen ve sizi ortağa çağ yaşamına götürmek isteyen otel yönetimimiz aldığı kararlar ile sizleri gerçek orta çağ yaşamı sunmak istemektedir. Kapadokya tarih öncesinde bilimin sanatın merkezi olduğu tarihçiler tarafından kabul edilen ve bilinen bir gerçek olması nedeni ile Kapadokya'nın hak ettiği değerin yeniden kazanması için mücadele eden Nar Cave House yönetimimiz bu konuda alduğı radikal kararlar ile sanatın ve el işciliğinin en güzel örneklerini siz değerli misaflerine sunmayı görev bilmiştir. Tarih öncesinde manastırları ile eğitim merkezleri ile dünya capında Kapadokya , Hiristiyanlığın yayılmasına önderlik etmiştir. Bölgemiz bir çok tarih öncesinde sanatcı yetiştirmiş olup bu sanatcıların ileriki dönemde reprodüksiyonları ilede karşınıza hizmet ile cıkacağız. Aynı zamanda otelimizde bir art galeri açma hedefi içine giren yönetimimiz Kapadokyanın her yeri bir müze iken bu müze özeliğini sanatıda katarak kendi bünyesine eklemek istemektedir. 

Otelimizde yapılan ilk reprodüksiyon  sanat eseri ise; İlk Sanatçısı Artemisia Gentileschi dir. İkinci Sanatçısı tablonun üzerine örtü yaparak revize eden Baldassare Franceschiniüzerine. Tablonun ismi Allegory of Inclination ( Türkçe adı: Eğilim Alegorisi). Artemisia Gentileschi İtalyan Barok Ressamıdır. Dönemin erkek egemenliğine rağmen yeteneğini eğitimiyle yücelterek kendini kanıtlayabilmiş bir kadındır. Ressam Orazio Gentileschi'nin kızı olarak Roma'da 1593te dünyaya gelmiştir. 1616'da Accedemia del Disegno akademisine kabul edilen ilk kadın olma özelliği de taşımaktadır. İtaatkar kadının resmedilişinin tersine, güçlü  ve düşüncelerini, kararlarını ifade eden kadını resmetmeyi hedeflemiş ve bunu başarmıştır. Eğilim Alegorisi tablosu, doğuştan gelen yaratıcı yeteneği temsil eden çıplak kadın figürünü temsil ediyor. Figür bulutların üzerinde oturuyor ve elinde bir pusula tutuyor ve tablonun sağ üst kısmındaki Magi yıldızı tarafından yönlendiriliyor. Tablonun bulunduğu orjinal yer Floransadaki Casa Buonarotti'deki Galleria'nın Tavanında tuval üzerine yağlı boya tablodur.
Başka bir tasviri ve replikası yerel sanatçılar olan Fatih Çankaya ve Mehmet Sait Obay tarafından tekrar ele alınarak yorumlanmaktadır. Kapadokya coğrafyasının eşsiz yerleşimlerinden olan Nar Kasabası nın ilk butik otel olma özelliğini taşıyan Nar Cave House da tekrar hayat ve vücut bulmayı bekliyor.

Comments
Write a Comment Close Comment Form